• Ajankohtaista
  • Kaikki ajankohtaiset

    PF-lahjakorteissa uusi hyväntekeväisyyskohde – anna lahja nuorten mielenterveydelle

    Perfect Finnish -lahjakortin summan voi nyt lahjoittaa myös MIELI ry:lle. Lahjakortin koko arvo luovutetaan hyväntekeväisyyteen lyhentämättömänä.

    Nuorten kokemat mielenterveyden ongelmat ovat lisääntyneet viime vuosina voimakkaasti. Samaan aikaan palvelut ovat pahasti ruuhkautuneet, eikä apua tunnu saavan ennen kuin nuorella on jo todella iso hätä.

    ”Apua tarvitsevat nuoret jäävät jonoon ja liian monen ongelmat pääsevät pahenemaan. Nuorisopsykiatrian sairaalapaikat ovat joillakin alueilla olleet niin täynnä, että nuoria on sijoitettu käytäville patjapaikoille, eikä koulussakaan ole riittävästi psykologeja”, kertoo MIELI ry:n varainhankinnan kampanjapäällikkö Katri Korpinen.

    Mikä nuorten mieliä kuorimittaa?

    ”Esimerkiksi koulu- ja opiskelupaineet, riittämättömyyden tunne, yksinäisyys, ulkonäköpaineet, ihmissuhdeongelmat, toimeentulohuolet, ympäristöahdistus, sodan pelko ja tulevaisuuden ennustamattomuus”, luettelee Korpinen.

    Jokainen voi auttaa olemalla nuorelle läsnä

    Mielenterveyden ja hyvinvoinnin pohja syntyy lapsuudessa ja nuoruudessa. Koulussa oireileva nuori voi usein huonosti myös myöhemmin työelämässä. Nuorten aikuisten kokema uupumus töissä on lisääntynyt ja näkyy jo nyt sairauspoissaoloissa.

    ”Jokainen ihminen voi tehdä paljon omassa lähipiirissään jo huomaamalla nuoren, kysymällä mitä kuuluu ja kuuntelemalla rauhassa. Olemalla kiinnostunut ja kiireettä läsnä.”

    Korpinen on mielissään tuoreesta PF-yhteistyöstä Innoflamen kanssa, koska myös järjestöt joutuvat osallistumaan valtion talouden säästötoimenpiteisiin. MIELI ry:n avustus pienenee vuonna 2025 lähes puolella miljoonalla eurolla.

    ”Varainhankinnan osuus rahoituksesta on tällä hetkellä noin 10 %. Valtion avustusten kutistuminen tarkoittaa, että lahjoitusten merkitys kasvaa oleelliseksi – ne voivat turvata toiminnan jatkumisen.”

    PF-korteilla lahjoitettu yli 300 000 euroa hyväntekeväisyyteen

    Perfect Finnish -lahjakorttien kautta on lahjoitettu jo yli 300 000 euroa hyväntekeväisyyteen. Yhteistyö MIELI ry:n kanssa alkoi marraskuussa 2024.

    ”Meillä on tällä hetkellä viisi kohdetta, joihin lahjakortin saaja voi halutessaan korttinsa summan lahjoittaa. Moni työntekijä haluaa antaa lahjansa hyväntekeväisyyteen, ja me puolestamme haluamme tarjota kattavasti erilaisia vaihtoehtoja”, sanoo Christian Wilander, joka vastaa PF-lahjakorttien hyväntekeväisyyskohteista Innoflamessa.

    Perfect Finnish -lahjakortin hyväntekeväisyyskohteet ovat tällä hetkellä MIELI ry, SOS-Lapsikylä, Hope ry, Icehearts ja John Nurmisen säätiö. 

    Kuva: MIELI ry

    Perfect Finnish -lahjakortti

    • Perfect Finnish -palvelun toteuttaa täysin kotimainen Innoflame Oy
    • Lahjavalikoimamme on markkinoiden laajin. Lahjansaaja voi lahjoittaa summan hyväntekeväisyyteen tai lunastaa sillä itselleen tarpeellisen tavaran tai palvelun.
    • Tutustu PF-valikoimaan täällä
    • Innoflame Group työllistää 120 henkeä ja yhtiön ennustettu liikevaihto vuodelle 2024 on noin 45 miljoonaa euroa. Innoflame Group muodostuu Innoflame Oy:sta ja Loihe Oy:sta.

    10.12.2024